Beszámoló – Prevenciós kampány
Lehet, hogy az alkohol és drogfüggőséggel való küzdelem szélmalomharcnak tűnik, ha a híreket és statisztikákat nézzük, de egy jól felépített drogprevenciós program életeket menthet. Egyre inkább tudatában vannak ennek az iskolák és a tanárok is, akik részéről egyre több a felkérés prevenciós foglalkozások tartására. Ezeknek a figyelemfelkeltő és prevenciós tevékenységeknek általános célja a tájékoztatás a tudatmódosító szerek hatásairól és a fogyasztással járó veszélyekről, az érzékenyítés, valamint a segítségkérés módozatainak, lehetőségeinek az ismertetése.
Augusztus 1. és november 30. között egy átfogó prevenciós kampányt bonyolítottunk le. Meghívást kaptunk több Marosvásárhelyi és Maros megyei iskolából, de más megyékből is. Prevenciós tevékenységeket szerveztünk Mezőpanitban, Csittszentiványon, Szovátán és több Marosvásárhelyi iskolában (Református Kollégium, Bolyai Farkas Elméleti Líceum, II. Rákóczi Ferenc Római Katolikus Teológiai Líceum).
Jelen voltunk Marosvásárhely hagyományos nagy nyári eseményein is. A Vásárhelyi Forgatag keretében a Duma-térben az Alapítvány klinikai pszichológusa az alábbi kérdésekről beszélgetett: Ki válhat függővé? Mit jelent ez a mai világban? Hogyan közelítsünk egy függőhöz, és miként befolyásolhatjuk pozitívan? Mi a különbség a gyógyszerfüggőség és a drogfogyasztás között? Mi a család és a barátok szerepe egy ilyen helyzetben?
Az „Ő az út!” keresztény fesztiválon a Bonus Pastor Alapítvány interaktív standot szervezett a drogfogyasztás megelőzésére. A 14–25 év közötti fiatalok kipróbálhatták a tudatmódosító szerek hatásait szimuláló szemüvegeket, előadásokon részt vehettek, ami a fogyasztás kockázatairól szólt, kitölthettek függőséggel és önismerettel kapcsolatos teszteket stb.
November 12-én egy ötven diákból álló csoport meglátogatta az magyarózdi Terápiás Otthont, ahol lehetőségük nyílt közvetlenül beszélgetni a hosszúterápián részt vevő függőkkel, valamint kérdéseket intézni a szociális munkásokhoz és terapeutákhoz az alkalmazott módszerekkel kapcsolatban. Részt vettek egy interaktív beszélgetésen is arról, hogy mit jelent önkéntesnek lenni egy terápiás központban, milyen feladatokkal, kötelezettségekkel és felelősséggel jár az önkéntesség, valamint milyen területeken és lehetőségek mentén lehet önkénteskedni az Alapítvány keretein belül.
A kampány során összesen mintegy 1250 fiatalt értünk el. A visszajelzéseik és a saját tapasztalataink megerősítették, hogy a szakszerű információ átadás mellett mennyire fontos az önismeret és nemet mondás képessége. És megéri azt is megfontolni, mikor barátokat keresünk magunknak, hogy nem az az igazi barát, aki mellett menőnek érzed magad az egészséged árán is, hanem az, aki segít kihozni belőled a legjobbat, még ha nem is tartozik a menőbb fejek közé.
A kampányt a Maros Megyei Tanács támogatásával valósítottuk meg. Köszönjük!