Erasmus + – Life for Youth – Szakmai konferencia – Románia
Life for Youth
2022-3-RO01-KA210-YOU-000098044
BESZÁMOLÓ A 3 NAPOS ZÁRÓKONFERENCIÁRÓL
A Bonus Pastor Alapítvány a Life for Youth projekt 3 napos záró konferenciáját két különböző helyszínen, három időpontban tartotta: az első nap 2024. szeptember 25-én a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézetben zajlott; a második és a harmadik szeptember 26-27-én Szovátán.
A 3 napos zárókonferencia fő célja itt is az volt, hogy megismertesse a Bonus Pastor Alapítvány és az MRE KIMM által létrehozott közös tantervet a projektben addig részt nem vett (a partnerségen belüli és kívüli) szakemberekkel és megtanítsa őket, hogyan használják a mindennapi munkájuk során az elkészült online kiadványt, mely a drogprevenciót végző szervezeteknek és a fiatalokkal foglalkozó drogprevenciós szakembereknek egyaránt hatékony segítséget nyújthat.
Az eseménysorozaton fiatalokkal foglalkozó szociális szociális munkások, pszichológusok, mentálhigiénés szakemberek, addiktológiai tanácsadók, iskolai tanárok, pszichoterapeuták, drogprevenciót tartó önkéntesek, tapasztalati szakemberek, teológusok, stb. vettek részt, előzetes bejelentkezés alapján. A konferenciára olyan fiatalokat is meghívtunk, akik részt vettek a Life4Youth projekt eredményeként létrejött drogprevenciós tanterv tesztelésében, ők beszámoltak a szakemberek előtt arról, hogy mit tanultak a prevenciós programból.
Szeptember 25-én a Kolozsvári Protestáns Teológiai Intézet 21 diákjával ismertettük meg a projektet és annak anyagát. Nagy volt az érdeklődés, hiszen egyrészt a gyülekezeti munka munka során a lelkész elengedhetetlenül kapcsolatba kerül függőkkel és a vele együtt szenvedő családtagokkal. A csoport több tagja már rendelkezik addiktológiai képzéssel, már dolgozik más segítő szakmában vagy önkéntes munkát végez fiatalok között.
Az Erasmus+ Life for Youth projekt és a keretében összeállított kézikönyv bemutatása után a képzés két nagyobb egységre oszlott: az életvezetési technikák bemutatása és gyakorlása, ill. a Portage modell elemeinek bemutatása és alkalmazása a fiatalok drogprevenciójában.
Dr. Horváth Levente, aki a kézikönyv életvezetési részének a szerzője, előadásában hangsúlyozta, mennyire fontos a fiatalok rendszeres szerhasználatának és függőségének megelőzésében az önismeret és azoknak az életvezetési technikáknak az elsajátítása, amelyek segítik őket az identitásuk megtalálásában és az egészséges személyiség kialakulásában. Az előadást műhelymunka követte, ahol a motivációs interjú technikáját sajátíthatták el párokban és egy akvárium gyakorlat során, ami a változásra ösztönző, a felelősséget az alany kezébe adó beszélgetés sikeres technikája.
A második előadás során Drd. Bartha Éva klinikai szakpszichológus a kézikönyv második részét, a Portage modell elemeinek alkalmazását ismertette a fiatalok drogprevenciójában. A műhelymunka során a csoport szituációs játékokon keresztül ültette gyakorlatba a tanult ismereteket: függőséggel küzdő családot elevenítettek meg, osztályközösséget, ahol a csoportnyomás a szerhasználatra buzdít, így gyakorolták a nemet mondást. A gyakorlatok végén szupervíziós kiértékelésre is sor került. A napot közös kiértékelő zárta, ahol a résztvevők megosztották a képzés során szerzett tapasztalataikat. „Köszönjük, hogy részt vehettünk ezen a képzésen. Bár nagyon intenzív volt, de megérte, mivel sokat tanulhattunk, nemcsak elméletben, hanem gyakorlatban is, amire szükségünk is volt.” – így jellemezte a képzést a zárókör során egyik résztvevő, és ezt a többiek is helyeselték.
A szakmai képzés második és harmadik napja Szovátán került megrendezésre szeptember 26-27-én. A képzésre bejelentkezett segítő szakemberek itt is előbb megismerkedhettek az Erasmus + Life for Youth projekttel, amit Henter Csilla projektvezető mutatott be. Ezt követte a kézikönyv rövid általános ismertetése, majd a drogprevenciós rész bemutatása, erről szintén Henter Csilla beszélt, mint társszerző. McAlister Magdolna szociális munkás és mentálhigiénés szakember „Drogprevenció a Portage modell alapján” címmel tartott előadást, amit kerekasztal beszélgetés követett, ahol a tesztelésben részt vett szakemberek számoltak be a tapasztalataikról. Külön erőssége volt a beszélgetésnek a jelen lévő fiatalok véleményének a meghallgatása, akik a maximális együttműködés és a minőségjavítás szándékával mondták el, hogy mivel küzdenek inkább a kortársaik és milyen területeken van a leginkább szükségük a segítségre, ill. melyek a leghatékonyabb módszerek a megszólításukra. A szabadult függő önkéntes munkatársak is beszámoltak a fiatalok között szerzett tapasztalataikról és sok kérdést tettek fel nekik. Őszinte, tartalmas és mindenki számára tanulságos beszélgetés alakult ki.
A következő nap műhelymunkával indult. A „Milyen közel vagyok a drogproblémához?” című prevenciós foglalkozás alanyai a szakemberek voltak, akik ily módon a gyakorlatban is elsajátíthatták a foglalkozások levezetésének módját. A szünet után a kézikönyv életvezetéssel kapcsolatos részének rövid bemutatása következett, majd Horváth Levente „Életvezetési tanácsadás – módszerek, technikák” címmel tartott előadást. Az életvezetésnek nagyon fontos szerepe van a prevencióban, mert a személyes fejlődés elősegítésével könnyebbé teszi a fiatalok számára a serdülőkorban és a fiatal korban felmerülő átmenetek megélését. A rugalmasság, a reziliencia, a döntéshozatali és a kommunikációs készségek fejlesztése, az önbecsülés erősítése, pozitív célok kitűzése, a felelősségre való nevelés alappillérei a személyiségfejlődésnek. Az életvezetési technikákat öt téma köré csoportosítja: a helyes önismeret megalapozása; a családi kapcsolatok korrekciója; az interperszonális kapcsolatok fejlesztése; az önmegtartóztató életmódban való megerősítés, problémamegoldás, konfliktuskezelés; a lelki egészség fejlesztése. Külön kitért a bibliai alapú lelkigondozás szerepére is az életvezetésben, hiszen a serdülőkori identitáskeresés sajátossága az élet alapkérdéseire való válaszkeresés.
A délutáni tömb egy fiatal beszámolójával indult, aki elmondta, hogy miben segített neki a prevenciós program, majd újra műhelymunka következett. Bartha Éva klinikai szakpszichológus ismertette, hogy mit kell tartalmazzon egy drogprevenciós lecketerv, minekutána a szakemberek maguk állítottak össze közösen egyet.
A záró kiértékelő során megfogalmazódott, hogy hasznos és tanulságos időt tölthettek együtt a szakemberek, az elhangzott és elsajátított ismereteket sikeresen be fogják tudni illeszteni a drogprevenciós munkába és magasabb minőségű, a fiatalok igényeinek teljes mértékben megfelelő megelőzési programot fognak tudni nyújtani a kézikönyv segítségével.