Erasmus + – Life for Youth – Szakmai képzés – Marosvásárhely | Románia
Life for Youth
2022-3-RO01-KA210-YOU-000098044
Életvezetési tanácsadás fiataloknak
Szakmai képzés
Marosvásárhely, Románia
2023. 09. 14. – 2023. 09. 19.
Összegző
2023. szeptember 14-19. között szakmai képzésre került sor Marosvásárhelyen a ráckeresztúri Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió és a marosvásárhelyi Bonus Pastor Alapítvány nyolc-nyolc addiktológiai szakértője számára. A képzés célja az volt, hogy a résztvevők megtanulják, hogyan nyújtsanak életvezetési/life-coaching (LC) szolgáltatást a fiatalok számára a pszichológiai függőség megelőzése és kezelése érdekében. A képzés magába foglalta a gyakorlati tapasztalatok és a szakmai tudás kölcsönös megosztását, a mély és hatékony önismeret elsajátítását, életvezetési módszertanok bemutatását fiatalok számára, a fiatalok segítését az önmegtartóztató életmód megerősítésében illetve problémamegoldó és konfliktuskezelő készségeik fejlesztését.
Előadásssorozatában Dr. Horváth Levente a fent felsoroltakat az élet négy alap-problémájához kapcsolta: menekülés/szorongás az élet értelmetlenségétől, menekülés/szorongás a haláltól, menekülés/szorongás a szabadságtól és menekülés/szorongás az izolációtól, magánytól, ezeket pedig a magyarózdi Petrőczy Kata Szidónia kastélya négy bástyájához hasonlította.
Az első nap bevezető ismeretei során a résztvevők a személyes kompetenciákat fejlesztették. Megtanulták megérteni a saját viselkedésüket különböző helyzetekben. Különböző technikákat sajátítottak el a szorongás és stressz kezelésére, oldására, ezáltal erősítették alkalmazkodási- és stressztűrő képességüket.
A második nap témája az indentitás-kérdések kapcsán a következő kérdésekre kereste a válaszokat: Milyen terápiás és spirituális jól-lét segíti az egészséges életvezetést? Hogyan lehet megküzdeni a szorongással? Hol kezdődik az önismereti útra való irányítás a primer, szekunder és tercier prevenció esetében? Az élet értelmetlenségét megtapasztaló szerhasználót hogyan vezetjük az értelmes, értelmet találó élet felé, amely a szociális reintegráció alapja is? A délután folyamán a bibliológ módszerrel ismerkedtek, amely során a képzés résztvevői egy bibliai történet szereplőivel azonosulva szólaltak meg és mondhatták el a saját, hasonló helyzetben létrejött érzéseiket, megéléseiket. A vezető kérdező mélyítő kérdései és reflektálása az önismereti úton indította el a szereplőket, és lehetőséget adott az önreflexióra. Ezúttal a kognitív kompetenciák elsajátítására adódott lehetőség, ami az elméleti és gyakorlati tapasztalatokra alapozott, a tanulás folyamatában pedig a mindennapi tevékenységek tervezésének, rendszerezésének képességét sajátították el.
A harmadik nap előadása a családi kapcsolatok bemutatására, a transzgenerációs traumák, sémák és mintázatok elméleti felvázolására összpontosított, az egzisztenciális problémák szemszögéből. Az előadó olyan, a Portage modell szemléletének megfelelő LC eszközöket és technikákat ismertetett, amiket a résztvevők a szenvedélybeteg családokban levő fiatalokkal való munkában alkalmazhatnak, és amelyeket a gyakorlati részben maguk is kipróbálhattak. Ez a nap a problémamegoldó kompetenciák elajátítására nyújtott lehetőséget. Fejleszthették megküzdési potenciáljukat, kritikai gondolkodásukat, döntéshozó és együttműködő képességüket, növelhették az önbizalmukat, felelősségvállalást tanulhattak és konfliktuskezelési technikákat sajátíthattak el.
A negyedik nap a szabadság gyakorlására, ezen belül az interperszonális kapcsolatok jelentőségére irányult: a személyek közötti kapcsolatok abban az esetben javíthatók, ha a szabadságot az egyén a felelősségvállalással egybekötve éli meg. Előzőleg viszont le kell leplezni a szabadsággal kapcsolatos illúziók hamis képeit és beidegződéseit. Ez a droghasználatban válik leginkább nyilvánvalóvá, hangsúlyozta az előadó, és a szabadság káprázatával kecsegtető önáltatás csapdáját így a fiatal nem képes elkerülni. Nagy segítség ebben a kommunikációs kompetenciák kialakítása. A szakemberek kommunikációs technikákat sajátíthattak el (pl. asszertív kommunikáció) szituációs gyakorlatokon keresztül, melyeket biztonságosan tudnak alkalmazni majd a prevenció és az egyéni foglalkozás esetén.
Az ötödik nap képzésének fókuszában a testvériség gyakorlása, azaz a különböző szociális szerepek felvállalása került, amelyben a résztvevők az egymásra való odafigyelést, együttműködést, esetenként a konfliktuskezelést gyakorolhatták a csoportjátékok által. Az egymáshoz való kapcsolódás csakis akkor jöhet létre, ha teljes odafigyeléssel hallgatunk a „testvérünkre”, odafigyelünk a társunk segélykiáltására, fogékonyak vagyunk az érzéseinek kifejezésére, közlésére. A nap tanulási célja a szociális kompetenciák elsajátítása volt. A jelenlevők különböző szociális szerepekben szereztek tapasztalatot, hogy képessé váljanak ezeket a szerepeiket a mindennapokban is működtetni. Megismerték ugyanakkor a segítő és az egyén hatékony együttműködését, ismereteket szereztek az együttéléshez. Megtanulták, hogyan kérjenek segítséget az alá- fölérendeltségi viszony megszűnését követően.
A képzést záró hatodik napon az önmegtartóztató életmódban való megerősítés, a problémamegoldás és konfliktuskezelést illetően szerezhettek ismereteket. A „Ki visz át a túlsó partra?” c. játék során minden személy kiválaszthatott valakit, akit egy képzeletbeli folyón kellett átvinnie, de nem mondhatta meg annak az átviteli módját. A kapcsolódások, a problémamegoldás készsége és a kreativitás egyaránt kiábrázolódtak a játék kapcsán. A napot az elsajátított ismereteket, tapasztalatokat, élményeket összegző kör zárta.
Az egymástól való tanulás, tapasztalatcsere gazdag hozama volt a képzésnek.