Erasmus + – Life for Youth – Szakmai képzés – Ráckeresztúr | Magyarország
Life for Youth
2022-3-RO01-KA210-YOU-000098044
Drogprevenció fiataloknak
Szakmai képzés
Ráckeresztúr, Magyarország
2023. 10. 09. – 2023. 10. 14.
Összegző
2023. október 9-14. között szakmai képzésre került sor Ráckeresztúron a marosvásárhelyi Bonus Pastor Alapítvány és a ráckeresztúri Kallódó Ifjúságot Mentő Misszió nyolc-nyolc addiktológiai szakértője számára. A hat napos képzés célja az volt, hogy a BPA nyolc addiktológiai szakértője képzést kapjon drogprevenciós szolgáltatások nyújtására fiatalok számára a Portage-modell segítségével. A házigazdák azon dolgoztak, hogy szakmai eszközeik átadásával, hivatásuk és személyiségük fejlesztésével közelebb hozzák őket a 18-30 éves korosztályhoz, valamint segítséget nyújtsanak egy BPA drogambulancia program kidolgozására.
Az első nap bevezető előadásában Erdős Eszter, a projektben szakmai vezetője felhívta a figyelmet arra, hogy a megelőzés minden esetben átfogó tervezést igénylő folyamat. A képzés magába foglalja a gyakorlati tapasztalatok és a szakmai tudás kölcsönös megosztását, a mély és hatékony önismeret elsajátítását, prevenciós módszertanok bemutatását fiatalok számára, a fiatalok segítését a józan életmód megerősítésében illetve a problémamegoldó és konfliktuskezelő készségeik fejlesztését. A képzés valamennyi napján tapasztalati szakértőként jelen voltak felépülésben lévő kliensek, akik személyes megéléseik megosztásával segítették a szakemberek munkáját. A szakemberek drogprevenciós emblémát készítettek, számbavették a céljaikat, elvárásaikat, személyes motivációikat, majd a nap második felében a szenvedélybetegek viselkedéséről, motivációiról hallgattak előadást és szituációs játékok során mélyíthették el a fiatalkori drogproblémák felismerésével és megközelítésével kapcsolatban szerzett ismereteket és készségeket.
A második nap témája, a kábítószer okozta zavarok és megnyilvánulások kapcsán az áldozat szerep megszüntetésének lehetőségeiről beszélgettek, ill. a csoportmunkák során a következő kérdésekre keresték közösen a választ: Hogyan látod az embereket, a droghasználókat, a szenvedélybetegség okozta problémákat? Milyennek látom és milyennek szeretném látni magam? Mire lenne ehhez szükségem? Ezúttal az empatikus és önismereti készségeiket fejleszthették a képzésen résztvevő szakemberek.
A harmadik nap a segítségnyújtás és a védekezési készségek elsajátítására összpontosított. Az előadáson betekintést nyerhettek a szerhasználók között folytatott pszichológiai munkába és a terápiás lehetőségekkel ismerkedtek, a gyakorlati munka során pedig a gyerekekkel és fiatalokkal való prevenció ill. a szülőkkel való munka a megelőzésben és a terápiában volt a téma.
A negyedik nap előadásain a drogprevenció nemzetközi trendjeivel, prevenciós módszerekkel, színterekkel valamint az iskolai drogstratégiával ismerkedtek a romániai szakemberek. A csoportmunka során iskolai drogstratégiát készítettek konkrét intézményre és célcsoportra. Az ismeretek mellett a szervezői, kapcsolatépítési kompetenciáikat is fejlesztették.
Az ötödik nap nap képzési célja a személyközpontú megközelítés és a hatékony kommunikáció kompetenciáinak elsajátítása volt. A résztvevők az érzések kifejezését, a problémamegoldást, az önérvényesítést, a nemet mondást, a hatékony kommunikációt gyakorolták miközben a feszültséglevezető, relaxációs készségeiket is fejlesztették. A nap kiértékelő, visszajelző körrel ért véget.
A képzést záró hatodik nap célja a jó gyakorlatok megosztása volt a drogambulancia működtetésében. A vendégek meglátogatták a budapesti MRE Válaszút Misszió Drogkonzultációs Irodáját, a gyakorlatban is megismerkedtek a módszerekkel és szakmai tapasztalatokat cseréltek. Az előadások során a spiritualitás és pszichológia szerepéről hallhattak a gyógyulási folyamatban. A képzés szakmai kiértékelővel zárult.
Remek hangulatú szakmai képzést zárhattunk Magyarországon is. Sikerült azonos értékek, szakmai igény mentén kölcsönösen tanulni egymástól. Mind az előadások, mind a csoportmunka során motivált, dinamikus és proaktív csapattal dolgozhattunk, akik elkötelezettek a szenvedélybeteg fiatalokkal való munkára. Reményeink szerint, hosszú távon ez az esemény hozzájárul a romániai veszélyeztetett fiatalok társadalmi integrációjához. A Bonus Pastor Alapítvány a projekt eredményeit beépíti szolgáltatásaiba és képes lesz olyan programokat kínálni, melyek jobban megfelelnek a célcsoportok igényeinek.