Erasmus + – Life for Youth – Online szakmai képzés – Ráckeresztúr | Magyarország


Life for Youth
2022-3-RO01-KA210-YOU-000098044

Drogprevenció fiataloknak

Online szakmai képzés

Ráckeresztúr, Magyarország

2023. 10. 26.2023. 12. 19.

Összegző

 

A 2023. október 09-14. között Ráckeresztúron megtartott személyes jelenlétű szakmai képzést további hat, napi ötórás online képzés követte. Ezen képzések célja további szaksegítség nyújtása volt az elsajátított ismeretek gyakorlati alkalmazása, tesztelése során felmerülő kérdésekkel kapcsolatosan, a módszerek alkalmazása során felmerülő kérdések és kihívások megválaszolása, valamint közösen megosztott és megoldott esettanulmányok.

Az első, október 26.-án megtartott virtuális alkalom a csoportokon való interakciókra összpontosított, arra, hogyan érjük el a célt a fiatalokkal tartott drogprevenciós csoportfoglalkozásokon és mi ebben a szakember feladata. A szakember moderátor, szerepe, hogy garantálja a biztonságos környezetet, facilitálja a beszélgetést, szükség szerint közbeavatkozik, és folyamatosan figyeli a fiatalok egymás közti dinamikáját, erősíti a pozitív hozzáállást. A megosztások, kapcsolódások a fiataloknak mind a 6 kompetenciában fejlődést kínálnak. A múltbéli traumák megosztása, a jelen dilemmáinak, tévedéseinek felvállalása, a haladások, fejlődések felismerése, a szükségletek felvállalása, az egymás iránti empátia, a támogató hozzáállás tudatosítása és motiválása összetett módon fejlesztik a kitűzött kompetenciafejlesztési célokat. A sorsközösség erőt ad a fiataloknak, és lehetővé teszi a tanult módszerek kipróbálását. Az egymást segítő megnyilvánulások pozitív megerősítést, elismerést kapnak, ami hatékony motivációt erősítő eszköz. A változás megtapasztalása és tudatosítása hozzájárul a viselkedés-kontroll igénye és a segítő magatartásra való törekvés kialakulásához. A megszólalások a kapcsolatokat erősítik, és az asszertív kommunikációban való gyakorlás a hétköznapok részévé teszi azt.

A következő, november 4.-i online képzés témája az érzések kifejezése volt. A képzésen résztvevő szakemberek egy olyan foglalkozást szimuláltak le, ahol a fiatalok az érzéseiket tanulják meg megfogalmazni. Ennek a csoportfoglalkozásnak az elemei beszámoló az előző alkalommal tett fogadalmak megvalósulásáról, amit a csoport értékel, kiemelve a pozitívumokat, a bemutatkozás, ki hogy van? – érzéskor, támogató személy keresése a csoporton belül, aki segít a tanulási cél elérésében, az önreflexió tanulása. A hangsúly az érzések kifejezésének megtanulására és a befogadó, támogató légkör megtapasztalására fektetődik. Az érzésekről nehezen beszélnek a fiatalok, ezek kifejezése a személyes kompetenciákat fejleszti. A tanulási célok egymás támogató légkörében segíti a kognitív bevésődést. A pozitív visszajelzések fejlesztik a szociális készségeket, valamint a kommunikációs eszközök magabiztosabb használatát. A közösségben megnyilvánuló szeretet, bizalom, biztonság lehetővé teszi a spirituális fejlődést, a felelős emberi magatartás kialakulását. A szakemberek számára is fontos mindezen kompetenciák elsajátítása ahhoz, hogy hatékonyan tudják működtetni a csoportot.

A harmadik, 2023. 11. 15.-én tartott alkalom az önismeret tanulására és tanítására épült. Ki vagyok én? Milyen értékekkel, kompetenciákkal rendelkezem? Erősségeim számbavétele. Hogyan tudom továbbfejleszteni az adottságaimat? Melyek azok a kompetenciáim, amelyek segítenek a beilleszkedésben? Az önismeret valójában minden kompetenciában segíti a fejlődést. A személyes értékei felismerése bátorítja a fiatalt az eredményorientált viselkedésre. A jó tulajdonságok tudatosítása erőt ad a kompetenciákban való fejlődés megvalósításának motivációjához. Az okok megértése, a problémamegoldás eszközeinek elsajátítása erősíti az egészséges személyiségfejlődést. A társadalomba való beilleszkedés, a családdal való kapcsolat átgondolása és megtervezése mind a kommunikációs, szociális spirituális készségekben való jártasságot fejlesztheti. Ezen célok elérésére a szakemberek élménypedagógiai módszereket sajátítottak el és próbáltak ki magukon.

A negyedik, 2023. 12. 16.-i ismeretátadó jellegű online képzés témája a segítő szakember feladata a prevencióban volt. Az előadó figyelmeztette a segítőket, mennyire fontos, hogy ha valaki készségeket tanít, saját magának is rendelkeznie kell az átadni kívánt képességekkel, különben nem lesz hiteles. Csak arra a szintre lehet felhozni a klienst, ahol a segítő áll. A kétértelműséget kerülni kell, a becsületesség, egyenesség gyakorlása őszinteséget eredményez. Apró dolgokkal, kis kérdésekkel kell foglalkozni, konkrét, kezelhető terápiás lépésekben kell haladni. A cél nem a probléma megoldása, hanem az ahhoz szükséges kompetenciák és a személyes felelősségvállalás megtanulása. A szakember feladata segíteni megteremteni a biztonságos, elfogadó, közösségi érzést nyújtó csoportlégkört, ezen belül pedig olyan foglalkozásokat és eszközöket biztosítani, amelyek felkészítik a fiatalokat a társadalomba való beilleszkedésre.

A 2023. 12. 18-án megtartott ötödik online találkozó a különböző csoporttípusokkal ismerkedtek a résztvevők. Bizonyos problémákat nem lehet megoldani csupán a támogatónak kiválasztott csoporttárs segítségével. Ilyenkor esetmegbeszélés javasolt, ahol a csoport nyílt vita keretében járja körül a problémát és fogalmaz meg megoldási javaslatokat. A szakember facilitátor csupán, megkönnyíti a kommunikációt és biztosítja a biztonságot, a szabályok betartását. A probléma jellege szerint többféle csoporttípus létezik: konfliktuskezelő csoport (személyes konfliktusok kezelése), problémamegoldó csoport (pl. valaki negatívan viselkedett), szexuális abúzus csoport (azoknak szól, akiknek nem egészséges a nemi életük), stb. Az ilyen jellegű probléma feldolgozás a problémamegoldó, konfliktuskezelő, empatikus, kapcsolatteremtő, asszertív kommunikációs készségeket fejleszti és a felelősségtudatot növeli mind a csoporttagokban, mind a segítő szakemberekben.

Az utolsó, 2023. 12. 19.-i képzés a szupervízióra, az önsegítő és belső képzési lehetőségekre szakemberek számára összpontosított. Ahhoz, hogy a  segítő szakember maximális mértékben betölthesse a szerepét és szerepmodellként működhessen, szüksége van pszichés egészségének, önreflexiójának, lelki és mentális frisseségének a megőrzésére. Ebben nagy segítségére lehetnek a szupervíziós csoportok. Ez az alkalom tulajdonképpen egy ilyen szupervíziós lehetőség volt, ahol a résztvevők kb. feladatok segítségével gondolták újra a segítéshez fűződő viszonyukat, ennek indítékait, céljait. A zárókörben megegyeztek abban, hogy ilyen egymást segítő szupervíziós alkalmakat a projekt lezárulta után is fognak szervezni.