Erasmus+ – Átjárók – Esetleírás: Gergő és Anna
http://atjarok.hu
ÁTJÁRÓK (ARCADE)
2022-1-HU01-KA210-ADU-000083157
Székesfehérvári Egyházmegyei Karitász
Esetleírás 2: Gergő és Anna
A bemutatásra került eset gondozási folyamatából megismerhetünk pár- és csaldáterápiában használt módszereket, az egyéni konzultációk terápiás folyamatából pedig megismerhetjük a függőségek kialakulásának folyamatát, okait. A folyamat során készült rögzített képek esetében a családtagok arca takarásban van. Az esetmegosztáson bemutatásra került a férjről készült interjú. Az interjú bemutatásához a férj hozzájárult. Az eset leírása során álneveket használok.
A pár együtt kért segítséget, személyesen jelentek meg a Rév Szenvedélybeteg-segítő Ambulancián. A területileg illetékes gyermekjóléti központ irányította őket intézményünkhöz, miután az anya a gyermekekkel elköltözött otthonról egy védett otthonba, a férj bántalmazó magatartása miatt. Az apa megijedt, hogy nem látja viszont a családját, ezért úgy döntött, hogy megváltozik, és segítséget kér.
Nukleáris családmodell, két gyermekkel. Gergő 39 éves, Anna 41. Lányuk 11, fiuk 10 éves. Gergő magas, szélesvállú testalkat, kb. 190 cm, hangja erőteljes, mély. Ruházata igénytelen, de rendezett. Anna alacsony, kb. 160 cm, szerény megjelenésű, smink nélkül. A család együtt él az apa édesanyjával. Az együttélés során a határok összemosódtak, a szülői alrendszer sérült, a családi alrendszerek elkülönülése fizikai szinten nehezen kivitelezhető a lakhatás miatt, egy szobában élnek négyen. Apa váltott műszakban dolgozik, anya az anyósát gondozza, munkanélküli. A fiukról kiderült, hogy ADHD-s.
Gergő édesapja meghalt, amikor 8 éves volt. Ekkortól a nagyapja vett részt a gyermeknevelésben, rendszeresen bántalmazó módon. Majdnem minden nap megverte, bármivel, ami épp elérhető volt, vasalóval, felmosóbottal, vagy a fejét a radiátorhoz ütötte. Édesanyja soha nem tudta megvédeni, ő is félt. A bántalmazásnak akkor lett vége, amikor Gergő tinédzserkorában ökölvívásra jelentkezett, és megtanult néhány gyakorlatot, illetve megerősödött, szembeszállt a nagyapjával. Gergő játékfüggő, többször bántalmazta a gyermekeit, és néhányszor a feleségét is. Játszmák szempontjából Gergő az agresszor, a háztartásban élők pedig az áldozatok. A család diszfunkcionálisan működik. Anna szintén sérült családból származik. Mindketten sok traumatikus élményt éltek át gyermekkorukban.
A terápiás gondozás elején megfogalmaztuk a hipotézist, célokat. A házassági alrendszer megerősítéséhez nagyon fontos, hogy Gergő lelki egyensúlya helyreálljon, foglalkozni kell a függőségével. Ehhez szükséges, hogy feldolgozza a gyermekkori fájdalmait, sérelmeit. Édesapjának elvesztésére minden esetben érzékenyen reagált, minden esetben sírt, ha róla volt szó. Nem volt életében gyászfeldolgozás, viszont nagyon sokat bántalmazta a nagyapja,
aminek következménye, hogy haragszik a körülötte élőkre és a játékba menekül. A fájdalmak feldolgozása, elengedése eredményeként meg kell erősíteni a házastársi alrendszert, valamint új határokat, egyensúlyt felállítani a családi rendszeren belül. Felszínre hoztuk a múltban történt feldolgozatlan sérelmeket, haragot, gyűlöletet. Az egyéni konzultációk után párkonzultációs folyamat kezdődött. A család közben újraszerveződött, az összeköltözést
követően Gergő mindent megtett azért, hogy a gyermekeket ne emeljék ki a családból.
Az első üléstől kezdve teljes figyelemmel dolgoztak mindketten az aktuális feladatokon, ellenállást nem tapasztaltam. A kötelezettekkel végzett munka olykor motivációhiánnyal társul, viszont ebben az esetben az ellenkezőjét tapasztaltam. A konzultációkon teljes együttműködésben dolgoztunk a párral, illetve a teljes családdal, amikor családkonzultációra sor került. A házi feladatokat minden esetben megoldották. Az üléseket várták, az utazás egyszer sem volt akadály, annak ellenére, hogy vonattal, vagy kerékpárral utaztak a személyes konzultációkra.
Székesfehérvár, 2023.02.06.
Farnas Noémi Ilona
Farnas István Géza